Çevreci kurşun kalem çiçek açıyor

Son dönemde yeşil alan, orman ve ağaç sayısında yaşanan düşüşe, girişimcilerden eğitici ve çevreci çözümler üretiliyor.

0
1565
views

Gaziantepli bir üretici tarafından sunulan üst kısmındaki kapsülde tohum bulunan “çevreci” kurşun kalemler toprakla buluşturulduğunda yeşeriyor. Toprağa dikildiğinde çiçeğe veya sebzeye dönüşen kursun kalemler, görenleri şaşırtıyor.

“Kısalınca dik, bitki olsun ” sloganıyla Gaziantep’te üretilen “Yeşeren Kalemler”; arka kısmındaki koruyucu kapsül içerisinde 10 farklı bitki çeşidinin tohumlarını barındırıyor.

Kalemler bir saksıya dikilip sulandığında kapsüller eriyor; kalemin içerisindeki tohumlar toprakla buluşuyor ve 7 ila 14 gün içinde filizleniyor.Akşamsefası çiçeği, kadife çiçeği, sarmaşık, turp, marul, semiz otu, salatalık gibi kolayca gelişen bitki çeşitlerinin olduğu kalemler; son donemlerde evlenecek çiftlerin de ilgi odağı oldu. İsimlerini ve evlilik tarihlerini kalemin uzerine yazdıran çiftler; kalemleri nikah sekeri yerine hediyelik olarak kullanıyor.

İlgili Haber
Güneşli günlerden kalma…

Özellikle çocukların çevre bilinici edinmesine katkı sağlayan “yeşeren kalem” kendi içinde bir geri dönüşüm sistemi oluşturduğu için bir çok markanın, okulun ve belediyelenin tercihi oluyor.

Önceki İçerikNilay Dorsa’dan ‘Vay be’ şarkısı
Sonraki İçerikSurvivor Nagihan beyaz perdede
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here