Ceren Necipoğlu anısına İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor

Brezilya dönüşü uçak kazasında vefat eden arp sanatçısı Ceren Necipoğlu anısına İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor. Festivalin Yarışma Bölümü “CEREN NECİPOĞLU ÖZEL ÖDÜLÜ” sponsorluğunu Nobel İlaç üstlendi.

0
75
views
Ceren Necipoğlu anısına İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor
Ceren Necipoğlu anısına İstanbul Uluslararası Arp Festivali düzenleniyor

Türkiye’de ilk kez hayata geçecek olan uluslararası festival, 15 – 19 Ocak 2020 tarihleri arasında Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren büyüleyici İstanbul’da, her köşesi tarih dolu Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.

Ömrünü Arp sanatına adamış Ceren Necipoğlu’nun hatırası için gerçekleştirilecek olan ‘Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, hem Necipoğlu’nun hayatını üzerine kurduğu “paylaşarak öğrenme” misyonunu yaygınlaştırmak hem de katılımcıların yeni ufuklar keşfetmesine yardımcı olmak ve memleketimizde Arp sanatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmalarının yanı sıra, jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıflarının yer aldığı festival,Ceren Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla hayata geçiyor.

Ceren Necipoğlu’nun Anadolu Üniversitesi’nde kurduğu Arp Bölümünde,büyük bir emek, özen ve sevgiyle yetiştirdiği öğrencileri bugün pırıl pırıl birer genç müzisyen olarak onun yolunu izlemeye devam ediyorlar. Kaybından on yıl sonra, sanatçı dostları, yetiştirdiği öğrencileri ve ailesi, İstanbul’da düzenledikleri “Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali” ile Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği, kültür ve sanatın merkezi olarak yüzyıllarca tarihe iz bırakmış olan İstanbul’da,Ceren’in yüreğine arp ve müzik aşkı ile saplanan bu yolculuğunu sürdürmeyi gönülden hedefliyorlar.

İlgili Haber
Osmanlı elyazmalarının hikayesini küratöründen dinleyin

“Sağlık için değer” inancıyla yaşam kalitesini yükseltme misyonuyla çalışan Nobel İlaç, “sanat için değer”anlayışıyla, sanatın geniş kitlelere ulaşmasını destekliyor. Nobel, kültür-sanat, eğitim ve spor alanlarında toplumsal yaşamın gelişmesine katkıda bulunmayı sorumlulukları arasında sayıyor.

CEREN NECİPOĞLU HAKKINDA:

Ceren’in hikayesi bir defter kapağında gördüğü arp çalan kız resmiyle başlar. O resmi gördüğü zaman yüreğine saplanan arp ve müzik aşkı, küçük Ceren’i konservatuvarın hazırlık sınıfından Indiana Üniversitesi’ndeki yüksek lisans yıllarına, oradan da Anadolu Üniversitesi’ndeki öğretim görevliliğine kadar uzanan bir yolculuğa çıkarır.

Gençleri, öğrencilerini tüm yönleri ile nadide bir çiçek gibi özenle yetiştirme gayreti içinde, ulusal ve uluslararası konserlerle bezenmiş, arpa adanmış bir hayat yolculuğu bu… Son derece renkli, son derece de müzik ve sanat aşkı ile dolu…

İlgili Haber
Akıngüç Koleksiyonu İKÜSAG’da

Ceren’in arpın tellerine bu tutkulu yaşamının, fırtınalı bir okyanus göğünde elim bir uçak kazası ile sonsuzluğa ermesinin üzerinden tam on yıl geçti. Anadolu Üniversitesi’nde kurduğu Arp Bölümünde, büyük bir emek, özen ve sevgiyle yetiştirdiği öğrencileri bugün pırıl pırıl birer genç müzisyen olarak hayat buldular, onun yolunu izlemeye devam ediyorlar.

Öğretim Görevlisi olduğu dönemde öğrencileri ile katıldıkları ulusal ve uluslararası tüm etkinlikler, genç sanatçıların deneyimlerine katkı sağlamış,gelişmelerine ve beğeni toplamalarına da olanak vermiştir. Bu tür girişimlerin genç müzisyenlerin yetişmesindeki etkisine büyük önem veren Ceren, özellikle arp dünyasında farklı şeyler yapmanın, memleketimizin ezgileri ile arpının müziğini birleştirmenin sınırsız gayreti içindeydi. Yolculuğu boyunca buna önem verdi, bu değeri hep paylaştı. İşte bu yüzdendir ki, ithaf edilen eserlerin gitgide azaldığı şu dönemde, birbirinden değerli sanatçılar tarafından, bu alçakgönüllü müzisyene onlarca eser ithaf edilmiştir.

İlgili Haber
YÜZDE 49’UMUZ HİÇ SİNEMAYA GİTMEMİŞ

NOBEL İLAÇ HAKKINDA:

Yarım asırı aşkın tecrübesiyle küresel bir oyuncu olan Nobel, 1964 yılında tamamen yerli sermayeli bir Türk şirketi olarak kuruldu. Firma, “İnsan sağlığı için dünyanın her köşesinde güvenilir ve erişilebilir ürünler sunma”vizyonuyla yıllar içinde uluslararası platformda değerli bir konuma erişti.Bugün Nobel; Türkiye’de iki, Kazakistan ve Özbekistan’da da birer tane olmak üzere toplam dört üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 3000 kişilik uzman bir kadrosu bulunan Nobel, uluslararası standartlara göre ürettiği nitelikli ürünlerini yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyor, 20 ülkedeki temsilcilikleriyle tanıtım ve satış faaliyetlerini yürütüyor.

Önceki İçerikBüt Dergisi artık Bundle’da!
Sonraki İçerikInstitut français’den ‘Fikirler Gecesi’
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here