BÜT DERGİSİ’NİN 8.SAYISI ÇIKTI

0
940
views
Büt Dergisi Sayı 8 Çıktı

Büt Dergisi’nin 8.sayısı bu ayda dolu dolu içeriğiyle siz okurlarıyla buluşuyor…

Editör yazısı:

Ses kontrol bir ki

İlk önce bir üfleme pufff pufff. Sonra seaa se aa seeee a. Deneme kontrol bir ki (ki diyorum çünkü inatla iki denmez) deneme deneme. Bir çoğunuza bunlar elbette bir şeyler anımsatıyordur. Evet, doğru bildiğiniz düğünlerde ses kontrolü yapılırken çıkan garip anlamsız ses.

Garip anlamsız ses diyorum çünkü bana göre bir anlam ifade etmemekle beraber bir çoğunuza da anlam ifade etmiyordur bu ses. Bir çoğumuz sokak düğünlerinde (kına, nişan, asker eğlencesi vb. sokakta yapılan bilumum eğlenceler)  eğlence başlamadan, kafalarımız şişmeden, yeter artık ne zaman bitecek bu işkence demeden önce çıkan o sesi duymuştur. Elbette, bu garip ve anlamsız sese çoğunuz bir anlam yüklemeye çalışmışsınızdır  ya da benim gibi bu ses bir harika dostum demişsinizdir. Peki, bu esrarengiz ve garip sesin anlamı ne.

İlgili Haber
Büt Dergisi'nin 32.Sayısı Çıktı!

Uzaktan görüldüğü gibi o kadar da anlamsız değil bu sesinde bir anlamı var. Bu sesin anlamı mikrofon kontrolü için çıkarılan ses veya sescikler öbeği. Se a see aaa denilmesininde nedeni mikrofondan en ince sesi (se) ve en kalın sesi (a) çıkışını kontrol etmek için. Böylece hem mikrofonun ince ayarlarında bir aksaklık varsa o yapılıyor hem de biz müzik severlere (!) sokağımızda gelecek olan o eşsiz müziğin haberi veriliyor. Bizlerde gecemizin o mükemmel dinlenme isteğimize nasıl dem vurulacağının haberiyle bir sevinç cümbüşü(!) içerisinde ve sevinç göz yaşlarıyla birlikte çaresizce ortamın atmosferine kendimizi kaptırıyoruz, kaptırmak zorunda kalıyoruz. Sese isteksizce kulak veriyor gelecekten bihaber oluyoruz. Kimimiz bu sesi duymak istemez kimimiz ise bu sesten nefret eder ama çoğumuzunda kaçışı yok…

İlgili Haber
STEVE PAUL JOBS

Aslında benim bu sesten çokta şikayetçi olduğum söylenemez. Sokakta yapılan düğünler kültürümüzün bir parçası ve bu seste o parçadan koparılamayan bir element. O elementin de yaz aylarından başka, bizi çok rahatsız edeceğini sanmıyorum. Aşırıya kaçılmadıkça (ki haftada 3 4 düğün birden oluyor) fazla zararı dokunmaz diye düşünüyorum. Bu ayki editör yazıma bu konuyu neden seçtiğimi soracak olursanız; ramazan ayının bitimiyle beraber sokaklarımızda çoğalan düğünler. Şunu da söylemek istiyorum ki eskisi gibi artık çokta sokakta düğün yapılmamakta. Aklımın yettiğince klavyemin beni dinlediğince sizlere bir şeyler anlatmaya çalıştım. Umarım çok fazla zaman kaybına neden olmamışımdır.

Dergimizin bu ayki içeriği yine dolu dolu. İleriki sayflara gittiğinizde göreceksiniz, tabi okursanız. 🙂 Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim, keyifli okumalar ve ayrıca iyi günler dilerim…

Önceki İçerikYAŞAYAN EFSANE: RONALDİNHO GAUCHO
Sonraki İçerikYOK OLAN ZAMANIN VAR OLAN MASALINDAN: ADİLE NAŞİT
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here