Büt Dergisi’nin 29.sayısı yayında!

0
744
views

Yeni yılın ilk ayının ilk haftasında siz değerli okuyucularımıza 29.sayımızla merhaba diyoruz. Umarız bu yeni yıl gönlünüzden geçenlerin gerçekleştiği, evsizlerin sıcak bir yuva bulduğu, küslerin barıştığı, güzel, mutlu ve huzurlu bir yıl olur. Bir de kısa bir tavsiye, bu yıl okumaya bizimle başlayın güzel başlayın.

Geçen yılda bir sürü olaylar oldu; tatlı-acı, güzel-çirkin, iyi-kötü ve daha sayılabilecek birçok tezadın iç içe geçtiği koca bir yıl oldu. Belki herkese bir şeyler kattı ve belki herkesten bir şeyler alıp götürdü. Ama sonuç olarak gitti ve o günler mazide kaldı. Artık yeni bir pencereden kafamızı çıkarıp havayı solumak gerekecek yani hayatı yeni bir sayfadan yazmak icap edecek. Kalemi elinize alın ve yazın. Bu hayat sizin. Bu yaşam sizin. Ama unutmayın ki yazarken sadece kendinizi düşünerek bencillik ederek yazmayın. Bu hayat sizin olduğu kadar çevrenizdekilerle, sevdiklerinizle güzelleşecek. Kendi hayatınızı yazarken başkaları içinde parantezler açın, tırnaklar açın. Sevgi paylaştıkça çoğalır söylemine kulak verin. O sözler boşa söylenmemiştir. Neyse fazla uzatmayayım umarım paylaşımcı bir hayat yazarsınız…

***

Edebiyat güzel şeydir. Her haliyle insanı içine çeken bir sanattır. Dergimizin ilk yazısı Dilan Eser’in yazdığı “Ucunda ölüm yok ama şiirsiz de olmuyor” yazısı sizi karşılayacak. Bu güzel yazıda neden şiirsiz olmadığı sorusuna cevap bulacaksınız?

***

Tanıyanınız vardır belki ama tanımayanların bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle hemen şarkılarını dinlemek için internetten aratacağı isim olacak: Nawel Ben Kraiem. Tunus asıllı Fransız şarkıcı kendine has yorumladığı şarkılarla adından söz ettirmeyi başaran bir isim. Nawel, şarkılarında doğu-batı sentezini yorumlarıyla ve enstrümanlarıyla dinleyicisine sunuyor. Dinlemekten pişman olmayacağınız sesi tanımaya ne dersiniz?

***
Genç ve yetenekli oyuncu Nazlı Yanılmaz, bu ay röportaj konuğumuz oldu. Gelecek vaat eden bir oyuncu olan Yanılmaz, ilerleyen birçok projede kendisini göstereceğe benziyor. Söyleşiyi ve fotoğraf çekimlerini İstanbul’un tarihi kokan ilçesi Fatih’in Sultanahmet mahallesinde gerçekleştirdik. Uzunca bir sohbetin ardından gerçekleştirdiğimiz fotoğraf çekimleri hava kararıncaya kadar sürdü. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Nazlı Yanılmaz’a buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

***
Amerika’da yaşayan Pakistanlı yazar Reesha Göral’la yeni kitabı ‘Uşak’ ile ilgili ve biyografisi hakkında kısa bir sohbet etme imkanı bulduk. Göral’ın kısa hayat hikayesini bizden okuduktan sonra yazdığı kitap olan ‘Uşak’ı da okumanızı tavsiye ederiz.

***

Aşk nedir ki? Ya da her aşk hikayesinin Yeşilçam’da olduğu gibi mutlu sonla mı bitmesi gerekir? Bir hikaye sadece aşk kokamaz mı? İlla dallanıp budaklanması mı gerekir? Bizce bazı hikayeler sadece aşk kokar… Türkan Yıldız, Şükrü Tutkun’dan Zara’ya Emel Taşçıoğlu’ndan birçok gruba kadar seslendirilen “Uyan Sunam” türküsünün hikayesini yazdı. Yıldız, konuyla ilgili olarak kendisine ulaştığı Fahri Kayahan’ın amcazadeleri Yaşar Kaya’dan da hikayeyi dinledi. Yaşar Kaya, bu aşk hikayesi ile ilgili bilinenin aksine farklı hikaye olduğunu söyledi. Yazarımız Türkan Yıldız’ın yazdığı bu aşk hikayesi sizi de duygulandıracak.

***

Keyifli okuyacağınız bir Büt Dergisi daha sizlerle. Keyifli okumalar….

TELEFONUNUZDAN DERGİYİ ONLİNE OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here