Büt Dergisi’nin 23.sayısı yayında

0
877
views

Merhaba sayın okuyucu, 23. sayımızla yine karşınızdayız. Bizi sabırla beklediğiniz için teşekkür ederiz.

Editor yazısı…

Siz hiç mucize gördünüz mü?

Anlık değişen ülke gündemimize, anlık değişen hava iklimimize ve buna maruz kalan tüm değişken ruhlu okurlarımıza selam olsun.

Ne tuhaftır şu değişim denen olgusal denklem. Ne değişiktir şu değişkenlik sarmalında kendine yer edinmeye çalışan birey. Ne değişiktir ki hayat denen şu monotonluk maratonu. Neden böyle konuyla başladığımızı inanın bende sizin gibi bilmiyorum. Sanırım kurduğum denklemimde eksilen bir sayı beni böyle başlangıca itti. Ya da sanırım ülkemizde olan olumsuzluklar ve aramızdan ayrılan çok değerli insanların yokluğu beni bu hale getirdi. Ve sizde maalesef ki bu fırtınanın içinde yer alan nesnelersiniz. Kaçış elbette vardır ama bunu istemek gerekli. Sizde bu isteğin oluşmamasının nedeni açık; bu yazının sonunun nereye bağlanacağı…

İlgili Haber
ALFRED HİTCHCOCK VE ÜNLÜ YAPITI ''PSYCHO''NUN BİLİNMEYENLERİ

***
Kaybedişlerimizin verdiği boşlukta bunlardan biri. Geçtiğimiz günlerde “Cumhuriyetin Divası” olarak anılan Klasik Türk Müziği sanatçısı sesi güzel gönlü güzel insan Müzeyyen Senar’ı ebediyete yolcu ettik. Yüzlerce şarkıya renk veren Cumhuriyet Divası’nın aramızdan ayrılışı elbette bizleri çok üzdü. Ardından edebiyat dünyasının yaşan efsanelerinden İnce Mehmed’in babası koca yürekli adamı Yaşar Kemal’i kaybettik. Edebiyat dünyasına bambaşka bir soluk getiren Kemal hem edebiyat dünyasını hem sanat dünyasını hem de tüm okurlarını yasa boğdu. İki güzel insan iki çınar bedenen aramızdan ayrıldı ama geride bıraktıklarıyla hep yaşayacaklar. Yaşar Kemal’in cenazesinde bizlerde onu uğurlamak için ordaydık.

***
Ülkemizin belki de en büyük sorunu kadına şiddet. Açıkçası hangi ruh hali, hangi zihin yapısı hangi sinir ucu bu olayı tetikler hala anlamış değilim. Anlayan varsa beri gelsin. Her gün farklı yerde farklı mekanda farklı seste kadına şiddet uygulanıyor. Buna engel olamamak da ayrı bir konu. En son tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran tanımını dahi yapamayacağım vahşetle şiddet kurbanı olan Özgecan Aslan’a ağladık. Özgecan’ın ölümünü babası “Siz hiç mucize gördünüz mü? Şu an bir mucize gerçekleşiyor. Olayın tüm Türkiye’ye mal olmasının bir hikmeti var” sözleriyle belki de Türkiye için kadına şiddette milat olacağı umudunu tüm yüreklere serpti. Biz de acılı babamızın dediğine yürekten katılıyoruz. Aramıza yeni katılan Türkan Yıldız kadın olmak ve kadına şiddeti yazdı.

İlgili Haber
Dans et Şampiyon!

***
Her insan özeldir ama birileri var ki onlar dünyaya inen meleklerdir: Down Sendromlu çocuklar. Size çok özel bir insan olan down sendromlu Jay Beatty ile tanıştıracağız. O tam bir Celtic fanatiği. Hani derler ya “onun için her şeyi göze alırım” sözü, tam da Jay’in Celtic için duyduğu sevgiyi anlatıyor. Okuyunca bana hak vereceğinize inanıyorum.

***
Bir de aldığımız ortak kararla bundan sonra sizinle her ayın 5’inde buluşacağız. Çok konuştum çok gevezelik yaptım yine farkındayım, susuyorum sizi dergiyle baş başa bırakıyorum.

Son olarak dergimizin çıkacağı gün bir ölüm haberi daha aldık. Herkesin siyah-beyaz aşkını dillendiren Kayahan’ı kaybettik. Uzun süredir kanser tedavisi gören usta sanatçı daha önce atlattığı kansere bu sefer yenik düştü. Mekanı cennet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here