Büt Dergisi’nin 20. Sayısı Yayında

0
821
views

Zil çaldı ders başı

Zil çaldı, teneffüs bitti şimdi ders başı; Merhaba. Bu teneffüs biraz uzun sürdü farkındayız ama söz verdiğimiz gibi geri geldik. Mistır Masıl edasıyla İşşşteeee geldik burdayız.

Uzun süre sevgilisini görmemiş bir aşık gibi özledik sizi… Oyuncağı elinden alınıp geri verilen çocuklar gibiyiz, size kavuştuğumuz için mutluyuz. Çocuklar gibi sevdiğimiz, el bebek gül bebek büyüttüğümüz dergimizi sizlerin beğenisine sunmak; bize, bunun yaşattığı heyecanı başka hiç bir şey yaşatmıyor. Derginin teneffüse girmesi ve sizlerden uzun süre ayrı kalmamız bizim için çok üzücü bir şeydi. Bu zaman diliminde sürekli arkadaşlarımızla “ne zaman çıkacağız” heyecanıyla günleri geçirmek bizi oldukça zorladı. Tabi bu arada boş durmayarak güzel işlerde yaptık. Sonunda sizlerin karşısına çıktık.

Daha yeni daha dinamik bir sezon… Dergimize ara vermeden önceki son editör yazımda belirtmiştim, kısa bir mola vereceğiz ve sizlerin karşısına daha güzel işlerle çıkacağız demiştim. İşte biz sözümüzü tuttuk. Yeni, sağlam ve sizlere özlem dolu geçirdiğimiz moladan sonra sizlerleyiz. Her zaman ki gibi online ve tamamen ücretsiz…

İlgili Haber
İNSAN NE İLE YAŞAR

Son değil yeni bir başlangıçtı… Neden böyle diyorum çünkü biz mezun olduk. Dergiyi çıkarırken üniversite sıralarında bunun bir heves olduğunu ve zamanla geçeceğini hep yüzümüze vurdular. Biz de bu sürekliliği yakalayarak onlara cevabı bu şekilde vermeyi daha uygun bulduk. Biz bitirmenin aksine kendimize daha çok şeyler katarak yolumuza devam ettik. Bu yol öyle bir hal aldı ki sizlerden ayrı kalmak, yeni bir sayı çıkaramamak dergi dışında yaptığımız işlerden keyif almamamıza neden oldu. Yani bir yanımız eksik, bir yanımız hep buruk kaldı. Hele ki siz okuyuculara yeni sayı çıkarıp sizlerle buluşmamak hepsinden daha kötü bir tokattı. Ve nihayet bu tokatın bıraktığı kızarıklık, sizlerle buluştukça geçecek.

Yazıyı okurken yeter artık kısa kes dediğinizi duyar gibiyim. Zaten editör yazıları her zaman en okunmayan kısımdır. Hatta bir araştırmaya göre 100 kişiden 10’u dergi de editör yazısını okuyor derseler hiç şaşırmam. Ne yalan söyleyeyim bende kitaplarda önsöz, dergilerde editör yazısı, filmlerde kamera arkası çalışanlarına hiç bakmam direk konuya dalardım. Ama ne kadar büyük haksızlık yaptığımı çocuğumuz gibi gördüğümüz Büt Dergisi’ni kucağımıza alınca anladım. Şimdi aldığım dergilerde ilk baktığım sayfa editör, aldığım kitaplarda ilk okuduğum yer önsöz oluyor ve filmin son anına kadar kamera arka yazılarına kadar izliyorum. Size de tavsiye okuyun, izleyin…

İlgili Haber
Ara Güler...

Biraz da bu sayıda neler sizi karşılayacak ondan bahsedeyim ve sizleri dergi ile baş başa bırakayım. Bu sayımızda birbirinden güzel konu ve röportajlarla karşılaşacaksınız. İlk olarak karşılaşacağınız gündemden haberler bölümümüz olacaktır. Daha sonra kendisine aşık olduğum imkanım olsaydı düşünmeden evlilik teklifi yapacağım –kabul eder mi bilmem ama ben ederdim- İngiliz aktris Imogen Poots. Daha sonra ilk röportaj konuğumuz Unutma Beni dizisinden de tanıdığımız Taner Ertürkler olacak.

Sizi bir fotoğrafçı ile tanıştıracağız: Şebnem Köken. Kendisiyle güzel geçirdiğimiz sohbeti sizlerde beğeneceksiniz. Köken’in Van’da Kırgız köyünü fotoğrafladığı “Ulupamir Köyü” projesi de ilginizi çekecektir.

Türkiye’de eskrim sporu üzerine yazılmış tek kitabın yazarı, Orhan Veli’nin şiirindeki umursamaz kadının tersi kendisini tanımladığı gibi agesif yetenek Berna Yeşil, içerde tanışacağınız bir başka güzel insan. Aklıma gelme albümünden tanıdığımız Umut Berberoğlu’da konuklarımız arasında.

İlgili Haber
Gülüşün Gizi

Foto-Haber’in konusu Halkalı’daki Aşura Matemi oldu. Benim objektifimden o anlara tanıklık edeceksiniz. Kitap da Orhan Pamuk’un Ben Bir Ağacım kitabını ele aldık. Edebiyatta 2014 Nobel Ödülleri ve barışın temsilcisi Malala Yusufzay yer buldu. Son olarak yeni bir bölüm karşınızda: Çarpa Çarpa Astroloji. Bu bölümde bildiğiniz klasik burç yorumlarını unutacak okurken kahkahalara boğulacaksınız…

Ve tekrar Merhaba diyerek sizleri dergi ile baş başa bırakıyorum. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here