BÜT DERGİSİ’NİN 2.SAYISI ÇIKTI

0
569
views
Büt Dergisi 2 sayı

Büt Dergisinin ikinci sayısıyla yine beraberiz. İçeriği yine dolu dolu bir dergi. Keyifli okumalar…

Editör yazısı….

 

EĞİTİM-SİZ-

 

Merhabalar, Sayın okuyucu. Bu yazımda sizlere, eğitimde ve her alanda  var olan yanlış sistemden bahsedeceğim.  Öğrenmenin yöntemlerinden, ezberciliğin kötülüğünden dem vuracağım. Konumu 3 idiots filminden ufak bir alıntıyla açacağım. Filmin asıl amacı bozuk eğitim sistemini eleştirmek. Bana kalırsa da bunu çok iyi başarmışlar.

Öğretmen derse başlar. Derste sorar; “makine nedir?” Sınıfta parmaklar kalkar fakat öğretmen sınıfta gülen bir öğrenciyi (Ranço) gözüne kestirir ve ona mecburi bir söz hakkı verir. Ranço soruyu “Bir makine, insanın daha az emek harcamasını sağlayan herhangi bir şeydir.”diyerek basit bir dille açıklar. Öğretmen daha da ayrıntı ister.  Ranço başlar, “İşi kolaylaştıran ya da zamandan kazandıran herhangi bir şeydir makine. Sıcak günlerde bir tuşa basarsınız serin hava gelir… Klima, bir makine. Kilometrelerce uzaktaki arkadaşlarınızla konuşursunuz… Telefon, bir makine. Saniyeler içinde milyonlarca işlem yapar… Hesap makinesi, bir makine. Etrafımız makinelerle dolu. Kalemden fermuara kadar hepsi makine.”der. Elini pantolunun fermuarına götürerek aşağı yukarı fermuarı oyanatır.  Ögretmen kızgın bir şekilde tanım ister. Ranço’da tanım yaptığını söyler.  Ögretmen tekrar kızgın bir şekilde  “Sınavda bunu mu yazacaksın? (kendi pantolunun fermuarını oynatarak) Bu bir makine, aşağı yukarı.”diyerek başka kişiden tanım ister. Parmak kaldıran bir öğrenci makinenin kitaptaki tanımını ezbere bir şekilde söyler. Ögretmen cevabı mükemmel bulur. Cevabı vermiş öğrenci mutlu bir şekilde yerine oturur. Ranço, kendisininde kitap tanımını daha basit bir dille anlattığını söyler. Ögretmen daha basit bir dil istiyorsa, güzel sanatlar okumasını tavsiye eder. Ranço “Yapılan tanımın anlamını da bilmemiz gerek miyor mu? Sadece kitaptaki tanımı ezberlemenin anlamı nedir ki?”diyerekten karşı çıkar. Ögretmen “Kitaptan daha mı zeki olduğunu söylüyorsun? Geçmek istiyorsanız kitaptaki tanımı yazacaksınzı küçük bey.”diyerekten Ranço’yu aşağılar ve dışarı çıkmasını ister. Ranço nedenini sorar ama  öğretmen fazla uzatmadan basit bir dille “dışarı” der.  Öğrenci dersten çıkarken, öğretmen derse geri başlar. Ranço birden durup sınıfa geri döner. Öğretmen neden geri döndüğünü sorar. Ranço bir şey unuttuğunu söyler. Öğretmen ne unuttuğunu sorar.  Ranço “Görsel ya da dokunsal yollarla; aydınlanma, anlama, bilgiyi artırma, beyin eğitilmesi amacıyla yapılmış olan; resimli, resimsiz, kaucuk kapak, kağıt kaplama, jelatinli, jelatinsiz türleri olup; içerisinde önsöz, tanıtım, fihrit bulunan, bilgileri kaydeden, analiz eden özetleyen organize eden aletttir.”der. Kısa bir şaşkınlık ve sessizlikten sonra öğrtmen onun ne olduğunu sorar. Ranço bunun bir kitap olduğunu söyler ve alabilir miyim diye de ekler. Öğretmen daha basit bir dille neden söylemediğini sorar ve Ranço, “Az önce denemiştim efendim. Ama basitçe işe yaramadı.”der.

İlgili Haber
YÜZDE 49’UMUZ HİÇ SİNEMAYA GİTMEMİŞ

Bu kısa  alıntıyla eğitim sistemimizdeki ezberciliğin ne kadar kötü olduğunu, ezberden çok öğretmeye başladığımızda daha başarılı bir geleceğe ulaşacağımız apaçık bellidir. Ezberin kötülüğü, neslin yok olmasına neden oluyor. Yok olan neslin “var oluş” için de çabalaması beklenemez.

Basit bir dille yok olmamak için; Ezberleme, Öğren!