BÜT DERGİSİ’NİN 15.SAYISI YAYINDA!

0
936
views

Merhaba sayın pek değerli Büt Dergisi okuyucuları. Dergimizin yeni bir sayısıyla yine yeniden karşınızdayız. Öncelikle Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatro Günü’nüzü ve 27 Mayıs Dünya Tiyatro Günü’nüzü kutlarım. Ülkemizde tiyatro sahne sayısı yeterli ya da yetersiz tartışmalarından uzak durarak; bunlardan ziyade, insanların buraları doldurması için yapılacak olan tartışmaların daha da önemli bir gelişme olacağı inancındayım. Umarım, gelecekte daha çok tiyatro izleyen ve yazan bir toplum oluruz.

Dergimizi bu ayda, dolu dolu yapmak ve siz değerli okuyucuların beğenisini kazanmak için çok çaba harcadık. Bu ay sizleri neler bekliyor sorusunu hemen cevaplayayım. Sinema bölümümüzde bu ay “Sinemaya Kadın Dokunuşu” başlığı altında kadın yönetmenleri okuyabileceksiniz.

İlgili Haber
“Gurmefest İstanbul”da: Ayhan Sicimoğlu Rüzgarı Esecek…

Birbirinden yetenekli kadın yönetmenleri keşfetmeye ne dersiniz? Portre bölümümüzde; aramızdan 25 yıl önce ayrılan, bize göre “Yeşilçam’ın Şapka Çıkarılacak Yönetmeni” Ertem Eğilmez’in hayatını okuyabileceksiniz. Ertem Eğilmez Usta’yı saygıyla anmadan geçemezdik bu sayımızda. Bu sayımızda size nostaljik bir çocukluk serüvenine götüreceğiz. Yaşamın İçinde “Birkaç Eski Hatıra” ve Aktüel “Elma Dersem Çık, Armut Dersem de Çık Çocukluğum” yazılarıyla sizi çocukluğunuza götürmeye karar verdik. Biraz da nostaljik bir serüvenle hafızalarımızdaki o güzel çocukluğumuzu hatırlayalım istedik. Okyanus isminin nereden geldiğini biliyor musunuz ya da deniz tanrı ve tanrıçalarının var olduğunu? Mitoloji’de Yunan kültüründe var olan “Deniz Tanrıları ve Tanrıçaları”nı konu aldık. Kitap bölümümüzde ise “Yasaklı İlmin Kitabı Esrarnâme” adlı kitabı sizlere tanıttık. Kitabın esrarıyla tanışmaya hazır mısınız? Ve film tanıtım bölümümüzde herkesin ilgisini çekecek bir filmi ele aldık: Aşk. Filmin tanıtım yazısını okuyunca, şüphesiz filmi izlemek isteyeceksiniz. Tiyatro’da sizi iki bildiri birden bekliyor.

İlgili Haber
YERALTININ SESİ GRAFİTTİ

Bu ay ki röportaj konuğumuz; “Eşref Vakti” albümünden tanıyacağınız,  Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda yer alan Bekir Ünlüataer oldu. Bekir Ünlüataer’i daha yakından tanıyacağımız röportajda aklınızdaki soru işaretleri cevap bulacak. Foto-Haber bölümümüzde tiyatro sahnelerin asıl perde arkasıyla sizleri tanıştıracağız: Ankara İrfan Şahinbaş Atölyeleri. Bu atölyeyi sizler için Ulya Altıntaş fotoğrafladı.

Unutmadan 8 Mart’ı geçtik ama ben yine de tüm kadınların Kadınlar Günü’nü kutlarım. Daha fazla sözü uzatmadan sizleri dergiyle baş başa bırakıyorum. İyi okumalar….

Önceki İçerikSİNEMA’YA KADIN DOKUNUŞU
Sonraki İçerikELMA DERSEM ÇIK, ARMUT DERSEM DE ÇIK ÇOCUKLUĞUM
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here