BÜT DERGİSİ’NİN 11.SAYISI YAYINDA

0
667
views
Büt Dergisi Sayı 11

Büt Dergisi 11.sayısı yayında. Dergimizin bu ay ki sayısı da dolu dolu. Ben bakmadan geçmeyin derim. İyi okumalar…

Editör yazısı:

Uç Uç “DİLEK BALONU”m

 

Bir çoğunuz gökyüzünde başı boş uçan balonları görmüşsünüzdür. Belki de bir çoğunuz havada uçan bu balonların ne olduğunu bilmiyor, belki de bir çoğunuz bu balonlardan gökyüzüne saldınız. Bu belkilerden yola çıkarak bilenler sussun bilmeyenlere ben söyleyeyim. O gördüğünüz balonun adı “Dilek balonu” veya “Dilek Feneri” siz hangisini tercih ederseniz artık.

Bu dilek balonu; kağıttan yapılmış içine ısınarak havalanması için de mum benzeri yanıcı bir madde konularak altı gen şeklinde tasarlanmış bir balondur. Sevgililer, arkadaşlar, yalnızlıktan çok sıkılanlar ya da kendine bir eğlence arayanlar bu dilek balonlarına dileklerini yükleyerek bir çakmak yardımıyla fitilini ateşleyip göklere gönderiyor.  Bunu saçma bulursunuz ya da “eğlence işte ne var bunda canım tadını çıkarın” diyerek  es de geçebilirsiniz, bunu sizlerin görüşüne bırakmak istiyorum. Lakin ben geçen günlerde bir arkadaşımın benden bu balonlardan almamı rica etmesiyle bizzat yakından tanıştım kendisiyle. Balonları bir deniz kenarında akşam vakti göklere saldı 3 arkadaş, ben izlemekle yetindim. He bir de havalanmasını sağlayan balonun içinde bulunan mumu yakmakla uğraştım. Bu işe niyetlenenlere benden söylemesi biraz geç yanıyor. Neyse onlar havalanınca bizimkiler çok mutlu oldular. Hepsi balonların arkasından ne kadar havalanacak, nereye doğru yol alacak ve hangisi daha önce gözden kaybolacak diye gökyüzünden gözlerini alamadılar. Eğlence sektörünün eğlence üretmesi bu olsa gerek.  Balonların kayboluşunu izledikten sonra evin yolunu tuttuk. Tabi gözden kayboldu kaybolmasına ama nereye düştüğünü bilmiyorduk.

İlgili Haber
Büt Dergisi'nin 32.Sayısı Çıktı!

Bu balon eğlencesinin ardından 2. Dünya Savaşı’yla ilgili okuduğum kitapta ilginç bir bilgiyle karşılaştım ya da bana ilginç geldi. Japonların Fu-Go Programı. 2. Dünya Savaşı yıllarında  Japonya, aldığı ağır darbelere karşı yeni yeni yöntemlerle saldırıya geçiyordu. Bunlardan bir tanesi de tıpkı dilek balonları gibi kağıttan yapılan içine ısınarak havalanması ve yol kat etmesi için yanıcı bir madde koyularak Amerikan topraklarına gönderilen Fu-Go Programında bulunan balonlardır. Japonya, 2. Dünya Savaşı yıllarında daha önce benzeri görülmemiş bu yöntemle Amerikan topraklarında çok başarılı saldırılar düzenliyordu. Bu saldırılar başarılıydı başarılı olmasına fakat Japonlar bunu bilemeyeceklerdi o yıllarda. Çünkü tıpkı dilek balonları gibi onlarında nereye düştüğü bilinmeyecekti.  ABD topraklarında ise bir çok yerde bombalar patlıyor, ölümler oluyor ama bir türlü patlamaların kaynağı bulunamıyordu. Bu saldırıların kaynağı ABD tarafından çok uzun süre bulunamadı. (Daha sonra gönderilen balonların patlamayanlarına denk gelince öğreneceklerdi.) Tabi o zamanın şartlarında balonların Amerika topraklarına ulaşılıp ulaşılmadığını ancak radyodan duyabilmekle mümkündü. Fakat ABD ordusu bu tür haberlerin radyolarda yapılmasını kesinlikle istemiyor ve buna tedbir almışlardı.  Bu sebepledir ki Japonlar bu balonların hedefe ulaşıp ulaşmadığını, etkili olup olmadıklarını o günlerde öğrenemediler.

İlgili Haber
Sana açıklayabilirim ama senin yerine anlayamam

Günümüzde dilek balonu olarak uçurduğumuz şeyler acaba Japonların İkinci Dünya Savaşı’nda kullandıkları Fu-Go Program’ının bir ürünü olmasın. Ben dilek balonlarının Uzak Doğu’da ne zamanlarda kullanılmaya başlandığına dair yaptığım araştırmalarda bir türlü net tarih bulamadım. Bence üstün Japon zekası  savaş yıllarında buldukları bu yöntemi eğlence sektörüne adapte ederek para kazanmanın yolunu bulmuşlar. Sizce de öyle değil mi?

Önceki İçerikİŞTE SİNEMA! İŞTE CHARLİE CHAPLİN!
Sonraki İçerikBİR DE “MADAM MAO OLMAK” VAR
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here