Bu adam benim babam

0
894
views

Öteden beri erkeklerin, ki bence babaların, taktığı kasketler, 8 köşeli kasketler… Kasket denilince aklıma Fatih Kısaparmak’ın, “Bu adam benim babam, 8 köşe kasketiyle, Omuzunda sakosuyla…” türküsü geliyor. Bilinçaltımın bu değişik dışavurumu ve beni hunharca nedense hüzne boğmaya çalışmasını bir kenara bırakırsak, 8 köşeli kasketin unutulması, babayı anlatan bu derin türküyle beraber yine babaya olan minnettarlığı da bitiriyor denilir mi ki?

Tabi ki denilmez, ancak anneye yazılmış onlarca şarkının yanında baba şarkısı denilince akla gelen bu türkü, bence 8 köşeli kasketin ne demek olduğunu bilmeyen nesil için, 8 köşeli kasketin ne demek olduğunu bilen nesle göre çok da derin anlam hissettirmemekle beraber yine babaya olan minnettarlığı da bu derece derin hissettirmeyecek. Yani kasketin unutulması babaya olan minnettarlığı bitirmeyecek ama baba denilince toplumca kabul ettiğimiz olgu olan kasket, unutuldukça ne bu türkü güzel hisler uyandıracak, ne de kasket denilince akla baba gelecek. Tıpkı şimdiki gibi.

TELEFONUNUZDAN DERGİYİ ONLİNE OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

Önceki İçerikAllah de Ötesini Bırak
Sonraki İçerik‘Koray Avcı’ olmak için çok uğraştım
trkn-yldz1@hotmail.com'
3 Ocak 1992’de Malatya’da doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Bir kaç gazetede muhabirlik yaptı. Tasavvuf, insan psikolojisi gibi konulara ilgisi bulunmaktadır. Büt Dergisi’ne yazılar yazarak katkıda bulunuyor.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here