Bu adam benim babam

0
981
views

Öteden beri erkeklerin, ki bence babaların, taktığı kasketler, 8 köşeli kasketler… Kasket denilince aklıma Fatih Kısaparmak’ın, “Bu adam benim babam, 8 köşe kasketiyle, Omuzunda sakosuyla…” türküsü geliyor. Bilinçaltımın bu değişik dışavurumu ve beni hunharca nedense hüzne boğmaya çalışmasını bir kenara bırakırsak, 8 köşeli kasketin unutulması, babayı anlatan bu derin türküyle beraber yine babaya olan minnettarlığı da bitiriyor denilir mi ki?

Tabi ki denilmez, ancak anneye yazılmış onlarca şarkının yanında baba şarkısı denilince akla gelen bu türkü, bence 8 köşeli kasketin ne demek olduğunu bilmeyen nesil için, 8 köşeli kasketin ne demek olduğunu bilen nesle göre çok da derin anlam hissettirmemekle beraber yine babaya olan minnettarlığı da bu derece derin hissettirmeyecek. Yani kasketin unutulması babaya olan minnettarlığı bitirmeyecek ama baba denilince toplumca kabul ettiğimiz olgu olan kasket, unutuldukça ne bu türkü güzel hisler uyandıracak, ne de kasket denilince akla baba gelecek. Tıpkı şimdiki gibi.

İlgili Haber
Asimileleştik mi ne!

TELEFONUNUZDAN DERGİYİ ONLİNE OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN

Önceki İçerikAllah de Ötesini Bırak
Sonraki İçerik‘Koray Avcı’ olmak için çok uğraştım
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here