Biz Otizmin Farkındayız, Ya siz?

1
1308
views

Günlük hayatımız karmaşık ilişkiler üzerine kuruludur. Mesela çalıştığınız iş yerinde sevmediğiniz birisi olabilir. Ancak çalışma ortamı ve iş ilişkisi dolayısıyla siz o kişiyi gördüğünüzde selam verir ve mecbur kaldıkça onunla konuşursunuz. İstemeden de olsa bir şeyler paylaşırsınız. Bunu yaparken siz fark etmiyorsunuz ama beyniniz bu sistemi kurgularken epey çalışıyor. Birinin dedikodusunu yapmak, tavır yapmak, kıskanmak… Karmaşık duygular aslında, inanın katlı integral çözmek kadar zor. Kimler için mi?

Otizm günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur. Otizm doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

Otizmli bireylerin duygusal algıları bozuktur. Sosyal alanda ilişki kurmak onlar için çok zor bir süreçtir.

İlgili Haber
Çingeneler Zamanı (Dom Za Vesanje) - Film İncelemesi

Önceki yıllarda otizm spektrum bozukluğunun görülme oranının 500’de bir olduğu kabul edilirken, son verilere göre; otizm spektrum bozukluğunun yaklaşık her 88 çocuktan birini etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca erkeklerdeki yaygınlığı kızlardan dört kat fazladır. Sanıldığının aksine otizm tanılı bireylerin çoğunda, farklı düzeylerde zekâ geriliği görülür.

 

Özel Yazı: Ece Kılıç 

1 YORUM

  1. Böyle güzel bir konuyu işlediğiniz için çok teşekkürler. Hem konuyu güzel anlatmışsınız hem de birinci elden yaşayan kişiden anlattırmanız çok çok iyi olmuş. Ellerinize sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here