BİR METRO ŞANTİYESİ…

1
1840
views

İstanbul demir ağlarla örülmeye devam ediyor. Üsküdar-Sancaktepe arasına yapılan 20 km uzunluğundaki Üsküdar-Ümraniye-Çekmekköy-Sancaktepe metro hattı projesinin Ihlamurkuyu istasyonun şantiyesini ziyaret ettim.

Başımıza baretimizi, ağzımıza maskemizi, üstümüze de fosforlu inşaat yeleğimizi giydikten sonra yerin 25 metre altına yolculuğumuz başladı. Aşağıya inerken dışarıda aydınlık ve soğuk bir hava varken aşağıda hava sıcaklığı yüksek ve dışarıya göre daha karanlık bir ortam vardı. Her şey titizlikle kontrol ediliyor ve tek tek plana uygunluk kontrol edilirek ilerleme sağlanıyordu. Çalışma saatleri gece gündüz olmak üzere çift vardiyalı sistemle metro açılış gününe yetiştirilmeye çalışıyor.

Merak ettim ve sordum acaba günde kaç metre ilerlenebiliyor? Bunun cevabını duyunca bu işin ne kadar sabır gerektiren bir iş olduğunu anladım. Buna şantiyenin Vardiya Mühendisi Ahmet Hadi Talu cevapladı: “Natm yöntemiyle gündüzleri 2 buçuk geceleri de 2 buçuk metre olmak üzere normal şartlarda 5 metre civarı ilerleyebiliyoruz. Tabi bu normal şartlarda. Bir de aksilik çıktı mı bazen 2 metre bile zor ilerliyoruz. TBM ile günde 20 metre civarı ilerlenebiliyor. TBM bizden sonra devreye girecek. Bu iş tam bir sabır işi.”

İlgili Haber
ÇILGINLIKLARINA HALKI DA ORTAK EDEN DİKTATÖR HEİL HİTLER

Bende çalışanları çok rahatsız etmeden sizler için o çalışmaları fotoğrafladım. Yerin altındaki sabırlı ve yoğun çalışmayla sizleri başbaşa bırakıyorum.

 

YAZININ GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

 

Önceki İçerikDEVRİM EVİN FETHETMEYE TİYATRODAN BAŞLADI
Sonraki İçerikKANLI KONTES ELİZABETH BATHORY
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

1 YORUM

  1. Fotoğrafları inceledim gerçekten ellerine sağlık güzel kareler ortaya çıkmış. diğer yazılarınızı da inceledim derginiz çok güzel Başarılarının devamını dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here