‘Başkent’i düşürmediler’

Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Yasemin Asan, 15 Temmuz’un hemen ardından acıları taze ailelerle görüştü. Şehitlerin o geceye dair hikayelerini dinledi. Asan, bu hikayeleri ölümsüz kılmak üzere de kitaba dönüştürdü.

0
1328
views

DEKMEB tarafından yayınlanan “15 Temmuz’da şehit düştüler, Başkent’i düşürmediler” adını verdiği kitabında Asan, meşakkatli bir çalışma sonucu topladığı 15 Temmuz şehitlerinin hikayelerini birinci ağızdan anlattı, şehit yakınlarının duygu ve düşüncelerini aktardı.

89 SİVİL ŞEHİDİN AİLESİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ
15 Temmuz darbe girişiminde Ankara’da şehit olan 89 sivilin ailesi ile yüz yüze görüşüldü. Ailelerden 15 Temmuz gecesi şehitlerin evden nasıl çıktıkları, meydanlarda yaptıkları kahramanlıkları ve son sözlerinin neler oldu kayıt altına alınmak için “15 Temmuz’da şehit düştüler, Başkent’i düşürmediler” kitabı hazırlandı. Kitap, Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Yasemin Asan’ın imzası ile DEKMEB’ten yayınlandı.

GÖREV BİLİNCİ İLE HAZIRLANDI
Sunuş yazısında geçmiş dönemdeki darbeleri hatırlatan DEKMEB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Köse, “15 Temmuz gecesinde yaşananları kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak, o geceyi unutturmamak milli bir görevdir. Ankara’daki sivil şehitlerin kim olduklarını, o gece neler yaptıklarını, neler söylediklerini ve nasıl kahramanca canlarını feda ettiklerini anlatan; ailelerinin duygu ve düşüncelerini aktaran bu kitap böyle bir görev bilinci ile ortaya çıktı” ifadeleri yer alıyor.

İlgili Haber
KafeKültür'den İnsan Galaksisi Tarihi

ERDOĞAN’A TAKDİM EDİLDİ
Kitap, 4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda tanıtıldı. Fuarın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asan’ın kitaplarının yer aldığı standı gezdi, kitap hakkında bilgi aldı. Yasemin Asan, imzalı bir kitabını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etti.

YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI
Asan, kitabında, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde Ankara’da şehit düşenlerinin ailelerinin duygu ve düşüncelerine yer verdi. Ankara’daki sivil şehitlerin kim oldukları, o gece neler yaptıkları, neler söyledikleri ve nasıl kahramanca canlarını feda ettiklerini anlatan, aillerinin duygu ve düşüncelerini aktaran kitap okuyucular tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

ŞEHİT AİLELERİYLE O GECEYİ TEKRAR YAŞADI
Kitabın yazarı Yasemin Asan, büyük bir emekle, acıları taze olan Ankara’daki sivil şehit aileleri ile görüşmeler yaparak şehitlerin o geceye dair hikayelerini topladı. Asan, her bir görüşmede şehit aileleriyle birlikte o geceyi tekrar yaşayarak böylesi meşakkatli bir çalışmayı ortaya çıkardı.

İlgili Haber
BİR DE “MADAM MAO OLMAK” VAR

ERDOĞAN’A İMZALI KİTAP
Fuarın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asan’ın kitaplarının yer aldığı standa da uğrayarak kitap hakkında bilgi aldı. Asan, Erdoğan’a kendi el yazısı ile imzalı kitabı hediye etti.

Önceki İçerikUzun olmasını dilediğim bir yol…
Sonraki İçerikYGS’ye gireceklere önemli uyarı
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here