ALDATMAK – AHMET ALTAN

0
1265
views
Ahmet Altan Aldatmak Kitap Özeti - Büt Dergisi

İLİŞKİNİZDE KAÇINCI ŞAHISSINIZ

ALDATMAK-AHMET ALTAN

Onunla bir kere daha buluşması, yaşadıklarını bir kaçamak olmaktan çıkaracak kendisini bir labirent gibi içine alıp bu yaşananları bir daha kolay kolay dışına çıkılamayacak bir maceraya dönüştürecekti. Bunu hissediyordu. Kaçacaksa şimdi kaçmalıydı, daha sonra çok geç olacaktı. Böyle olacağını hissettiği, hatta bildiği halde kaçmak istemiyordu. Yaşadıklarının yarattığı heyecan ve zevk kadar, hatta belki de daha çok, bundan sonra neleri nasıl yaşayacağına dair içindeki merak, kaçmasına izin vermiyordu… Diyordu yazar kitabın arkasında ki alıntıda… Ahmet Altan kadını ve kadın dünyasını anlayabilen gerek soyut gerek somut ifadelerle bunu ortaya koyabilen bir yazardır. Denemelerini ve romanlarını okumuş biri olarak acaba Ahmet Altan bu güne kadar kaç kadın tanımış olabilir ki sorusunu defalarca kendime sorduğumu hatırlıyorum..

Handan AŞIK / handan.ist@hotmail.com

Aldatmak’ı okurken de aynı ustalığı tekrar sergilemiş yazar. Bir kadının iç dünyasını onu aldatmaya iten nedenleri ve kadının hayata, olaylara bakışını erkek-kadın düşünce farklılıklarını kadının erkeğinden beklentilerini anlaşılır bir dille ortaya koymuş bu kitapta.

Kitabın içeriğinden bahsederek bu ifadeleri somutlaştırayım sizler için.

İlgili Haber
BİR RÜYANIN ARDINDAN GİDEN ADAM JAMES FRANCİS CAMERON

Ana karakterimiz Aydan… Bir bankada üst kademesinde çalışan başarılı hırslı çalışkan, tuttuğunu koparan güçlü ve güzel bir kadın. Eşi haluk beyin cerrahı. Başarılı bir doktor aranan bir isim fakat onun tüm başarısı ameliyat masasında, operasyonunu bitirene kadar sürüyor. Karısının da evlilikleri boyunca ameliyatlarda devleşen bir erkeğe sahip olduğunu bilmek içindeki tutkuyu taze tutabilmesinde ki tek neden… Haluk evin içinde, yatak odasında tek düze bir erkek. Sanki önceden tahmin edilebilirmiş gibi rutin, sürprizsiz bir erkek. Karısını seven ve arzulayan bir koca. Bir de Selin adında küçük bir kız çocukları var…

Aydan’ı baştan çıkartan ya da Aydan’ın baştan çıkmak istediği için seçtiği erkek CEM.. Kitabı okuyan herkes bunu mutlaka farklı yorumlayacaktır. Mimar ve zengin komşu Cem, babasının şirketinde yönetim kurulu üyesidir… Toplantılara katılmaktan başka yaptığı tek şey önüne gelen kadınla sevişmekmiş gibi bir algı oluşuyor tüm kitap boyunca.

Başlangıç

Site sakinleri bir mimara ihtiyaç duydukları sırada Aydan’ın aklına yakışıklı, zengin ve mimarlık eğitimi almış olan Cem gelir. Aydan Cem’in kapısına gelir ve duştan yeni çıkmış yarı çıplak bir vaziyette kapıyı açan Cem’le ilk kez yüz yüze gelir. Kapıyı giyinmeden açan rahat tavırlı bu adamın fazla samimi tavırları kadının kafasını karıştırır. Bu aldırmaz tavırlı kendine çok güvenen adam aslında kadında adını koyamadığı bir ilginin uyanmasına neden olmuştur. Bu bir başlangıçtı. Yeni günahların, kalp yangınlarının ve kırıklıklarının, heyecanının ve de zevkin başlangıcı… İçinde uyanan bu merak Aydan’ı tekrar tekrar Cem’in kapısına sürükledi. Kadınları iyi tanıyan bir adamdı Cem… Tam bir avcı…

İlgili Haber
Adele milyonlarca hayranını üzdü

Avının ne istediğini biliyor onu kendi ormanında özgür bırakıyordu. Av ürkmüyor o özgürlükte kendini rahat hissediyor hiçbir tehlike sezmiyordu ve sonrada avcının yemi oluyordu. Aydan da tıpkı bir av gibi gördüğüne kandı. Aralarında geçen diyaloglar, kelime oyunları, bilinçli ve zekice sorulmuş sorularla imalı cevaplar farklı bir ilişki içine girdiğini böyle bir adamla anlaşabildiğini görmek kendine, zekâsına ve güzelliğine olan inancını arttırdı. Özel ve özgür hissettiği bu evde adamın yatağına giderken hiç tereddüt etmedi ve bunu defalarca tekrarladı hatta kendi evinde, kendi yatağında, kocasıyla telefonda konuşurken, hatta kocası evde uyurken…

Sadakatsizlik, sadık kalınmayan insanın tüm hayatını etkileyen aşağılık bir davranıştır. Meşru bir tarafı asla yoktur fakat bir kadının bu kadar kolayca kendini başka bir erkeğin kollarında bulmasının altında da nedenler yatmaktadır. Kadın sahiplenilmek, kıskanılmak değer görmek ister. Karı koca olmak bir evin içinde yaşamak ya da uzun yıllar süren birlikteliklere sahip olmak insanların birbirlerini tanımadığı, tanımaya da çalışmadığı gerçeğini değiştirmez.

İlgili Haber
Kadın Neden Aldatır?

Bir kadının iç dünyasını onu aldatmaya iten nedenleri, düşünce yapısını değer yargılarını öğrenmek isteyen herkesin bu kitaptan öğreneceği bir şeyler mutlaka var. Mükemmel bir kitap olamayabilir hatta okurken midenizin bulanacağı zamanlarda olacaktır. Fakat farkındalığınızın artmasına mutlaka katkıda bulunacaktır. Siz aldatılmayacak ya da aldatmayacaksınız anlamına gelmeyecektir bu durum.

Ahmet Altan Ankara doğumlu gazeteci ve yazardır. Çok sayıda dememesi ve romanları vardır. 2002 yılında yayınlanan Aldatmak isimli romanı fazlasıyla dikkat çekmiştir.

 

Önceki İçerikKÜLTÜRÜMÜZÜN YADSINMAZI MİNİBÜSLER
Sonraki İçerikINISHMORELU YÜZBAŞI
Büt Dergisi Aylık Onlin Kültür-Sanat Dergisi. Spor, Tarih, Sinema, Tiyatro, Edebiyat, Genel Kültür ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir dergi... haber ve önerilerinizi info@butdergisi.com adresine yollayabilirsiniz.
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here