81 yaşındaki Masako Wakamiya mobil uygulaması yazdı

Masako Wakamiya, 81 yaşında. 60 yaşından sonra bilgisayar ile tanıştı. Sadece tanışmakla kalmadı mobil dünyasının hatta geleceğin en önemli "meslekleri"nden biri olacağı söylenen mobil uygulaması yaptı. Bunun da yanı sıra bilen bilir diğer platformlara göre zor olan İOS sistemleri için yazılmış bir uygulama.

0
1103
views

Masako Wakamiya, 81 yaşında. 60 yaşından sonra bilgisayar ile tanıştı. Sadece tanışmakla kalmadı mobil dünyasının hatta geleceğin en önemli “meslekleri”nden biri olacağı söylenen mobil uygulaması yaptı. Bunun da yanı sıra bilen bilir diğer platformlara göre zor olan İOS sistemleri için yazılmış bir uygulama.

Yaşından beklenmeyecek derecede teknolojiyle haşır neşir olan Masako Wakamiya, ilk mobil uygulamasını yazdı. iOS sistemleri için yazdığı Hinadan isimli oyunda Wakamiya, geleneksel Japon bez bebek dizme sanatınının icra edildiği Hinamatsuri festivalini anlatıyor. Şeftali festivali de denen bu festival, bölgelere göre Nisan veya Mart başında kutlanıyor. Ayrıca oyun için Apple 4+ sınırı koymuş.

Geleneksel Japon kültüründe özellikle genç kadınlar için bez bebeklerin doğru dizilimi büyük önem taşıyor. Bu dizilimin başarılı yapılmasının, yeni doğan kız çocuklarının sağlıklı büyümesine katkısı olduğuna inanılıyor. Hinadan isimli oyun, yeni nesile bu geleneği öğretmek için tasarlanmış basit bir uygulama. 12 bebeğin doğru yerlere dizilimi ile oyun kazanılıyor.

İlgili Haber
Geleceğin ustaları yarışması için geri sayım

Bilgisayarla 60 yaşından sonra tanışan Masako, bundan önce 43 yıl boyunca büyük bir bankada çalıştı. Boş zamanlarında yeni teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair Japonca ve İngilizce blog yazıları yazan Masako, ayrıca gelişen dijital dünya ile yaşlılıkta nasıl baş edileceğine dair TED konuşmalarıyla da meşhur.

Masako Wakamiya’nin TED’de yaptığı konuşmadan bir tanesini izleyebilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here