27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ BİLDİRİSİ

2
1384
views

Her yıl 27 Mart günü “Dünya Tiyatro Günü” olarak kutlanılıyor. Dünya tiyatro gününe özel olarak dünyada ve ülkemizde bu güne özel olarak bildiri yayınlanmaktadır. Bu yıl uluslararası “27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi”ni   Güne Afrikalı sanatçı, oyun yazarı, tasarımcı ve yönetmen Brett BAILEY kaleme aldı. İşte O bildiri…

“Nerede bir insan topluluğu varsa, orada önlenemez bir Performans Ruhu açığa çıkar.

İnsanlar ufacık köylerde ağaçların altında, koskocaman şehirlerde gelişkin teknolojinin eseri sahnelerde, okul salonlarında, arazilerde, tapınaklarda, gecekondu mahallelerinde, şehrin göbeğinde, halkevlerinde, yoksul mahallelerin bodrumlarında, insanlık halinin o karmaşık durumunun, çeşitliliğimizin, kırılganlığımızın bir ifadesi olarak, bedenle, nefesle, sesle yarattığımız gelip geçici tiyatral dünyalarda yakınlaşırlar birbirleriyle.

İlgili Haber
İLKEL GELDİK İLKEL GİTMEYELİM

Bir araya geliyoruz çünkü ağlayıp hatırlayacağız, güleceğiz ve dalıp gideceğiz düşüncelere, öğreneceğiz ve tasvip edeceğiz, hayaller kuracağız. Teknik hünerimize şaşırtırken tanrılar bedenlenecek cismimizde. Güzelliği, şefkati ve canavarlığı yaratmaya yeter olmamızın ortak nefesini yakalayacağız. Bir araya geleceğiz çünkü canımıza can katıp gücümüzü toplayacağız. Farklı kültürlerimizin zenginliklerini kutlayıp bizi bölen sınırları sileceğiz.

Önceki İçerikYEŞİLÇAM’IN ŞAPKA ÇIKARILACAK YÖNETMENİ
Sonraki İçerikBüt Dergisi’nin 16.Sayısı Yayında!
1991'de doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. Yine aynı bölümde Bilişim Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldu. Dergiye yazılarıyla ve Foto-Haber kategorisinde fotoğraf çekimleriyle katkı da bulunuyor. Ve Büt Dergisi'nde editörlük ve sayfa tasarımlarını yapıyor...
TEILEN

2 YORUMLAR

  1. İnsanımız sanata ve tiyatroya aç. Okullard sanatsal aktivitelere yeterli önem verilmiyor. Sanat boş uğraşmış gibi gösteriliyor. Oysaki tiyatro gibi sahne sanatları; insanın kendine güvenini, topluluk önünde konuşma yeteneğini, kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirir.

  2. Sana katılmıyorum Erhan Sönmez. Aksine ülkemizde sanata ve sanatçıya gereken değer sonuna kadar veriliyor. Senin yaşadığın şehirde kimse tiyatroya gitmiyor olabilir ama bunu Türkiye geneline güncellemek, okuldaki eğitim sistemine yüklenmek çok mantıksızca.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here